Defibrilátory jsou již v Chomutově k dispozici

Cílem jednoho z navrhovatelů bylo umístit defibrilátory na místa ve městě, kde se pohybuje více lidí a kde mohou zachránit lidský život. Defibrilátor je mikroprocesorem řízený přístroj, který mohou obsluhovat i nevyškolení zachránci a který po hlasové a obrazové instruktáži navede zachránce jak postupovat. Defibrilátory jsou uzamčeny v bezpečnostních skříňkách a odemknou se pouze po zadání kódu, který sdělí na lince 155.

Konkrétní umístění defibrilátorů se našlo společně se zdravotními záchranáři Ústeckého kraje.

Po vyhodnocení všech možných míst, kam nejlépe umístit defibrilátory po městě Chomutově, se vybralo místo mezi OC Chomutovka a OC Central. Zde je největší pravděpodobnost, že bude AED přístroj potřeba dříve, než přijede vozidlo záchranné služby. Sami záchranáři doporučili toto místo, protože má největší opodstatnění – pohybuje se zde více starších občanů. Nebylo možné v těchto místech instalovat defibrilátor do skříňky na budovu, AED přístroj se tedy uložil do skříňky na sloupku do veřejného prostoru.

Další defibrilátor se umístil do skříňky na budovu Magistrátu ve Zborovské ulici. Třetí defibrilátor byl ponechán jen v pouzdře (je mobilní) a poslouží záchranářům na Kamencovém jezeře.

(Pozn. Ve městě je k dispozici AED přístroj v Zooparku, ve firmě Puls a v obchodním centru Globus).