Do 4. hlasování jde 23 návrhů

Do hlasování 4. ročníku participativního rozpočtu Společně tvoříme Chomutov bylo puštěno 23 návrhů z celkových 37 došlých návrhů. Hlasovat se začne 1. 6. 2021 v 0:00 a ukončí se 15. 6. 2021 ve 24:00.

Zde je přehled všech návrhů k hlasování (čísla návrhů jsou dle pořadí, jak jsme je přijaly):

1. Streetball na Domovinku – Vytvoření streetballového hřiště vedle tenisového kurtu ve volnočasovém areálu Domovinka včetně mobiliáře.

Náklady: 600 tis. Kč

Navrhovatelka: Kateřina Žatecká

3. Lavičky na procházkové trasy – Přidání laviček a odpadkových košů na procházkové trasy vedoucí městem nebo z města dále – např. do míst U Třešňovky, nad sady Březenecká, do Bezručova údolí, Pod Černým vrchem.

Náklady: 400 tis. Kč

Navrhovatel: Lubomír Váně

 4. Veřejné griloviště v Bezručově údolí  – Vytvoření antivandalového griloviště pro komfortní grilování a setkávání rodin a přátel v přírodě.

Náklady: 500 tis. Kč

Navrhovatelka: Andrea Kindermann

5. Dětské hřiště na Zátiší – Rádi bychom v lesíku v ulici Šrobárova viděli dětské hřiště. Lokalita „na Zátiší“ je v Chomutově vyhledávána, ale bohužel zde není žádné dětské hřiště, které by mohli využít jak místní maminky s dětmi, tak kolemjdoucí. Hřiště by mohlo být realizováno v přírodním, takřka lesním stylu např. z akátového dřeva, přímo na travnatém povrchu. Součástí hřiště by měly být prvky jako houpačky, prolézačky, skluzavka, interaktivní hra, ale také posezení a koše na odpadky, vše vhodně zasazené do tohoto příjemného prostředí.

Náklady: 600 tis. Kč

Navrhovatelka: Daniela Hrabalová

6. Chodník k lávce Březenecká – Vybudování chodníku z velkoformátové dlažby (šlapáky) v místě, kudy si lidé zkracují cestu na a z lávky přes silnici 1/13 na sídlišti Březenecká. Při chůzi k autobusovým zastávkám Lesopark u lávky a na nádraží ČD Chomutov město chybí logické napojení ze stávajícího chodníku/cyklostezky a lidé tedy chodí nejkratší cestou přes trávník.

Náklady: 150 tis. Kč

Navrhovatel: Ivo Gregor

7. Hřiště pro seniory a odpočinková zóna Bezručova – Cílem projektu je vybudovat v zeleni za prodejnou Penny mezi chodníkem a řekou Chomutovkou aktivní a zároveň odpočinkové místo s lavičkami zejména pro seniory, kteří bydlí v okolí Horní vsi nebo v domě s pečovatelskou službou Merkur. Cílem také je udržet seniory co nejdéle vitální a fit. Pokud starší lidé cvičí, jsou zdravější. Stále více studií ukazuje, že senioři ale nepotřebují jen cvičení, ale také sociální kontakt a přírodu. Prvky pro zdokonalování udržení rovnováhy a procvičování obratnosti budou vybrány spolu s odborníky z pečovatelského domu.

Náklady: 600 tis. Kč

Navrhovatelky: Liběna Šmídová, Nina Furiaková

9. VÝMĚNA ZADNÍ BRÁNY NA HŘBITOVĚ z ul. u Větrného mlýna a nákup 100 konví – Původní zadní kovová brána na centrálním hřbitově vykazuje známky značného opotřebení. Výměnou za novou kovanou dojde i ke zlepšení vzhledu místa, kudy chodí lidé na hřbitov za svými zesnulými, když přijedou autem na parkoviště. Součástí návrhu je i nákup 100 ks plastových konví na hřbitov. Současné kovové jsou již na pokraji životnosti a po naplnění i těžko přenositelné.

Náklady: 400 tis. Kč

Navrhovatel: Milan Štefanov

10. Rozšíření osvětlení v areálu Domovinka – Osvětlit hřiště na fotbal a tenis ve volnočasovém areálu Domovinka, aby bylo vidět na míč i za šera.

Náklady: 600 tis. Kč

Navrhovatel: Martin Kokeš

11. Zdůraznění památníku Petra Bezruče – V Bezručově údolí pod Prvním mlýnem se nachází památník Petra Bezruče, podle kterého dostalo údolí název. Mnoho lidí o památníku ani neví, proto navrhuji k Prvnímu mlýnu umístit informační tabule o životě a díle Petra Bezruče odkazující na památník. Lesy ČR nám přislíbili památník trochu zkultivovat.

Náklady: 100 tis. Kč

Navrhovatel: Pavel Tržický

12. Zlepšení podmínek psího útulku – Cílem projektu je modernizace psího útulku v Beethovenově ulici a oživení psího výběhu velkými kládami a kameny pro zpestření výběhu psů.

Náklady: 500 tis. Kč

Navrhovatelka: Eliška Štefanová

13. Obnovení pískoviště v ul. Pod Břízami 5245 – V lokalitě Růžová a Pod Břízami není žádné hřiště ani funkční pískoviště pro děti. Byli bychom rádi, kdyby si naše děti měly, kde hrát. Současný stav pískoviště je havarijní. Navrhujeme obnovení pískoviště, oplocení, pár pružinových houpaček, lavičky a koš.

Náklady: 400 tis. Kč

Navrhovatelka: Ivana Zálešáková

14. Měníme Kamennou 5106 – vytvořit chodník (šlapáky) před domem Kamenná 5106 a upravit místní kontejnerové stání.

Náklady: 150 tis. Kč

Navrhovatel: Ladislav Šorsák

15. Pomník chomutovskému rodáku admirálu Gustavu Broschovi – Umístit kámen s pamětní deskou na malém mysu u jezírka v Městském parku, který bude odkazovat na úspěšného námořníka a účastníka rakouské polární výpravy v letech 1872-1874, pana Gustava Matouše Brosche. Ke svému rodnému městu se hlásil, pojmenoval dosud neznámé části objevené země jako Cap Comotovia.

Náklady: 100 tis. Kč

Navrhovatel: Milan Kopecký

23. Dětské hřišťátko na Tomáše ze Štítného – Vybudovat dětské hřiště pro malé děti na travnaté ploše u garáží za restaurací Kamenčák. Pojďte změnit Chomutov pro naše děti, ať si mají, kde hrát.

Náklady: 400 tis. Kč

Navrhovatelka: Blanka Vavrincová

24. Hvězdárna F. J. Gerstnera – Vytvoření zázemí (jednoduchý kontejner a oplocení) pro malou hvězdárnu u kina Oka. Velmi aktivní Astronomická společnost Chomutov tak zde bude moci lépe rozvíjet nadšení mladé generace pro technické a přírodovědné obory.

Náklady: 600 tis. Kč

Navrhovatel: Jaroslav Landa

25. Navrácení dvou soch na budovu Městského divadla – Cílem návrhu je vytvořit repliky alespoň dvou soch – múz, které byly na budově divadla před rokem 1988 a instalovat je zpátky na pilíře střechy divadla.

Náklady: 600 tis. Kč

Navrhovatel: Martin Kosina

27. Rekonstrukce venkovních tribun v areálu Cihla – Celková rekonstrukce venkovních tribun ve sportovním areálu Cihla v Cihlářské ulici.

Náklady z participativního rozpočtu: 600 tis. Kč

Finanční spoluúčast provozovatele: 200 tis. Kč (nad náklady z PaRo)

Navrhovatelka: Blanka Suková

32. Street workout hřiště na bývalém atleťáku – Prostor za lázněmi na bývalém atleťáku je hodně využíván sportovci, navrhujeme zde proto postavit street workout hřiště pro cvičení s vahou vlastního těla. V blízkosti se nachází sportovní hala využívaná několika sportovními kluby a několik škol, nové street workout hřiště tak může zvýšit tréninkové možnosti mnoha lidem.

Náklady: 600 tis. Kč

Navrhovatel: Rostislav Vošický

33. Parkour hřiště na bývalém atleťáku – S vaší pomocí chceme v Chomutově vybudovat parkourové hřiště. Proč? Parkour je přitažlivá aktivita pro mladé a dospívající. Trénuje jak tělo, tak mysl cvičence. Teď máme šanci udělat něco pro rozvoj zdravého životního stylu každého, koho oslovuje motto: „Buď silný, abys byl užitečný.“

Náklady: 600 tis. Kč

Navrhovatel: Milan Dvořák

34. Rozšíření pumptrackové dráhy – Rozšíření stávající pumptrackové dráhy za lázněmi na bývalém atletickém stadionu umožní delší jízdu s možností provedení některých druhů jízdy (manuál, skok, apod.) Bude více vhodná pro koloběžky a inline brusle. Rozšíření modulární dráhy umožní pozdější změnu tvaru. Dráhu lze rozebrat a sestavit i na jiném místě v Chomutově.

Náklady: 600 tis. Kč

Navrhovatel: Petr Miltner

35. Renovace rybníkové cesty za restaurací Hřebíkárna – Pro příjemnější procházky a ježdění na kole zpevnit asfaltovým recyklátem prudký kopec od Hamerského rybníka směrem k tenisovým kurtům, vyspravení děr u mostků pod přivaděčem a u hráze rybníka. Dále postavení dřevěné zábrany v přírodním stylu podél vnější hrany cesty podél rybníka u nejvyššího svahu. Přidat do těchto míst pár laviček a odpadkový koš.

Náklady: 600 tis. Kč

Navrhovatel: Matěj Štefanov

36. Další parkovací místa Bezručova – Vytvoření nové parkovací plochy na nevyužívané části pozemku v Bezručově ulici při ZŠ Akademika Heyrovského pro zlepšení situace parkování v okolí.

Náklady: 600 tis. Kč

Navrhovatel: Jakub Petřík

37. Oprava chodníku v průchodu mezi Jitřenkou a Bezručovou ulicí – Obnovení povrchu chodníku v průchodu mezi areálem školy a softballovým hřištěm. Stávající chodník je asfaltový a velmi popraskaný s výmoly v povrchu. Chodník je hojně využíván pro průchod od sídliště Jitřenka do Bezručovy ulice, k Verosu, do areálu Domovinka a naopak.

Náklady: 600 tis. Kč

Navrhovatel: Jakub Petřík